top of page
About

SHIATSU

V těle nám proudí energie. Bez energie by tělo bylo mrtvé. Hlavní díl energie získáváme početím, během života pak energii čerpáme z potravin a vzduchu. Vlivem nesprávného životního stylu se v těle tok energie blokuje a energie nemůže proudit tak, jak by měla. Někde se hromadí a jinde zase chybí. Vznikají nemoci a psychické problémy.

 

Shiatsu v překladu znamená tlak prsty. Působením prstů a dlaní v harmonizujeme tok energie a v těle tak aktivujeme samoléčebné procesy. Nejde o nic nového. Určitý druh akupresury se mezi lidmi praktikuje od pradávna. Když se s naším tělem začne něco dít, naší první reakcí je, že si poškozené místo začneme bezmyšlenkovitě zahřívat dlaní anebo mnout. Z instinktivní léčby se následně během stovky let vyvinula terapeutická metoda. K  profesionalizaci akupresury došlo v Japonsku ve 20. století. V současné době japonské ministerstvo zdravotnictví kvalifikuje shiatsu jako léčebnou metodu a definuje ji jako formu manuální terapie, která primárně pomocí palců, prstů a dlaní koriguje chybné vnitřní tělesné funkce, podporuje zdraví a odstraňuje určitá onemocnění. V roce 1997 bylo shiatsu uznáno Světovou zdravotnickou organizací (WHO) za plnohodnotnou alternativní zdravotní péči.

 

Abychom dokázali tělo uzdravit, je potřeba vyřešit především příčinu vzniku nemoci. Západní medicína se v léčbě soustředí veskrze na eliminaci symptomů (bolest, horečka apod.) a skutečnou příčinou se nezabývá. Ve východní medicíně jdeme až ke kořenům nemoci. Ta má často psychický anebo duchovní původ. Pro shiatsu je také charakteristický celostní přístup, což znamená, že se zde nerozlišuje tělesná a mentální rovina. Jsou to jen dva projevy téhož.

 

Shiatsu samo o sobě neléčí, pouze umožňuje nastartovat samoléčebné procesy v těle. Shiatsu nás spojuje s naším tělem. Tělo si pak samo řekne, co je v našem životě potřeba změnit, abychom se vrátili k rovnováze a zdraví. Tělo disponuje obrovskou silou a má všechny potřebné nástroje pro dosažení rovnováhy a zdraví. Je jen na nás, zda využijeme cestu sebeuzdravení, kterou nám shiatsu zprostředkovává a vydáme se jí.

 

Shiatsu se často mylně zaměňuje za masáž. Ve skutečnosti představuje spíše ošetření anebo terapii. Na rozdíl od klasické/sportovní masáže, která pracuje především s cirkulací krve ve svalové tkáni, během shiatsu ovlivňujeme fungování celého těla, tzn. fungování kůže, svalů, nervů, kostí, krevního oběhu a lymfatického systému. Další na první pohled patrnou odlišností od masáže je, že Shiatsu probíhá v oblečení a na zemi (futonu).

 

Od klasické psychoterapie se zase shiatsu liší tím, že během ošetření se takřka nemluví. Jak ke zdravotním, tak i psychickým problémům se dostáváme vyloženě prostřednictvím těla. Tělo si na rozdíl od mysli nic nenamlouvá a ani nic neschovává. Tělo je nositelem pravdy, se kterou se můžeme prostřednictvím shiatsu setkat. Tím, že z celého procesu vynecháme mysl, se v relativně krátké době dokážeme dostat ke zdroji problému. Příčinu problému ve svém těle objevuje klient sám. Terapeut je mu pouze průvodcem a oporou v nelehkých okamžicích jeho cesty.

PRINOS

PŘÍNOS

V obecné rovně shiatsu zlepšuje činnost všech vnitřních orgánů, zlepšuje krevní a lymfatický oběh, vyrovnává nervový a hormonální systém, urychluje hojení, zvyšuje energii a sportovní výkon.

 

Pomocí shiatsu lze řešit i konkrétní problémy, jako jsou například: astma, bolesti břicha, bolesti hlavy, bolesti krku, bolesti zad, cukrovka, deprese, dušnost, ischias, kožní problémy, chronický únavový syndrom, nedostatek vůle, nedostatek sebedůvěry, neklid, nespavost, osteoartróza, PMS / menstruační problémy, revmatismus, smutek, stres, syndrom karpálního tunelu, tlak na hrudi, úzkost, vyhořelost v práci, vysoký/nízký krevní tlak, zácpa, záněty močových cest, zmrzlé rameno a další…

 

Přesné zaškatulkování a pojmenování problému není nicméně v shiatsu důležité. V shiatsu se léčba řídí celkovým stavem pacienta a nikoliv jeho nemocí. Nemoc je až důsledek, resp. fyzický projev nerovnováhy. Když zprůchodněním anebo oživením toku energie zpracujeme příčinu nerovnováhy, vyléčíme v důsledku i samotnou nemoc. Na rozdíl od léků nemá navíc shiatsu žádné vedlejší účinky.

 

Shiatsu nemusí sloužit jen jako nástroj prevence anebo léčby psychických a fyzických nemocí. Je to i výborná cesta seberozvoje a pomocník na naší duchovní cestě.

.

prubeh

PRŮBĚH OŠETŘENÍ

Každé setkání se skládá z krátkého úvodního rozhovoru, ošetření a závěrečné relaxace. Celé setkání trvá 90 minut, samotná akupresura pak trvá asi hodinu. Diagnostika probíhá souběžně s ošetřením. K shiatsu nejsou potřeba žádné přístroje, pouze ruce terapeuta.

 

Shiatsu probíhá v místnosti na velké matraci (futonu) položené na zemi. Ošetřeovaný je v oblečení. Je proto dobré si s sebou přinést věci na převlečení, ideálně dlouhé kalhoty, triko s dlouhým rukávem a ponožky. Vše by mělo být pohodlné, bavlněné, v nejlepším případě bez zipů a knoflíků. U žen je vhodná sportovní podprsenka anebo absolvování ošetření bez podprsenky (jde o doporučení, nikoliv podmínku).

Příčina nemoci z pohledu východní medicíny spočívá v zablokování anebo potlačení toku energie. Při uvolňování energie se mohou uvolnit i potlačené emoce. Často také dochází k zvědomění aktuálního stavu těla (např. únava, vztek, smutek, apod.). Tyto pocity nevznikají v důsledku ošetření, ale představují zvědomění něčeho, co v těle již dávno bylo, ale my to přehlíželi. Popsané projevy jsou krátkodobé a přechodné a obvykle během několika hodin až dní odezní. Z dlouhodobého hlediska dochází ke zlepšení psychického a zdravotního stavu.

 

Po ošetření je dobré si dopřát odpočinek. Shiatsu v těle startuje samoléčebné procesy a je dobré mu k tomu dát prostor.

O mně

O MNĚ

František Bartoš. Vystudoval jsem sociologii se zaměřením na sociální psychologii (PhDr., Ph.D.). Řadu let jsem pracoval v sociologickém výzkumu, publikoval v odborných zahraničních časopisech a přednášel jsem i na univerzitě. Byl jsem profesně veskrze úspěšný a naplněný. Praktikováním dechových cviků (Vítězný dech), se má životní cesta  nicméně začala stáčet trochu jiným směrem. 

 

Vždycky mě bavilo poznávat svět dotykem. Přes deset let tak ve volném čase modeluji z hlíny. V roce 2013 jsem využil nabídky jet tvořit zahradní plastiky do Izraele. Během prvních dní tvorby jsem se dozvěděl, že objednavatel soch, Ariel Levennthal, je učitelem Zen shiatsu. O shiatsu jsem do té doby nevěděl vůbec nic, nicméně Ariel nabyl pocit, že by mě měl se shiatsu seznámit. Hned zpočátku mě ohromily účinky této techniky a úplně jsem se do ní zamiloval.

 

Když jsem se z Izraele vrátil do Čech, zjistil jsem, že se právě otevírá profesionální kurz Darja Shiatsu School . Na školu jsem se přihlásil a absolvoval ji. V roce 2014 mě můj osud zavál do Japonska. Zde jsem se učil shiatsu pod vedením Susumy Kimury – dlouholetého spolupracovníka Shizuty Masunagy (zakladatele Zen shiatsu). 

 

Byla to pro mě velice intenzivní cesta ke kořenům shiatsu. Své dovednosti shiastu dále prohlubuji především každodenní praxí a skrze umění dechových cvíků a meditace. 

Svou původní profesi a vědeckkou činnost jsem postupně opustil a nyní se věnuji pouze shiatsu.

 

Za svou největší učitelku považuji Gantulgu Ganjuur (Ganu), které vděčím za pevné a láskyplné vedení na této cestě. Za své další velmi důležité učitele považuji Čhogjal Namkhai Norbu, Satya Narayan Goenka a Susumu Kimura.

ROZHOVORY

Jan 03, 2023

12:00 PM

This is Your First Event

Tell people more about this item. To make this item your own, click here > Add & Manage Items.

 

Feb 28, 2023

12:00 PM

This is Your Second Event

Tell people more about this item. To make this item your own, click here > Add & Manage Items.

 

May 28, 2023

12:00 PM

This is Your Third Event

Tell people more about this item. To make this item your own, click here > Add & Manage Items.

 

Please reload

rozovory
Contact

04 contact

bottom of page